שִירִים לְלׁא הֵפְסֵק
אתמול היום ובעקר מחר

 

תאריך ושעה
 

חדש מהתנור של הפורום

 

הנוסחה  הכובשת והמנצחת של המלפפונים של אמא שלי.

 

 

היום אנחנו נהנים מהיכולות הטכנולוגיות והקידמה שמאפשרת  את מה שעד לא מזמן היה בגדר בלתי אפשרי.   למשל :  בשוק הירקות אפשר למצוא משך כל חודשי השנה בקיץ וגם בחורף  באביב ובסתו את כל מגוון הירקות : מלפפונים, עגבניות, גזר, לפת, סלק, כרוב,כרובית, ועוד.

פעם קראו לזה גידולי חורף או גידולי קיץ וכד'.  אבל היום החממות מספקות לחקלאים את תחליף העונתיות באופן מלאכותי מבוקר ומאפשרות את  שיווקם של כל מגוון הירקות משך כל השנה.

אז בימים ההם כשלא ניתן היה לספק את הירקות שלא בעונתם חיפשו דרכים לשמר את הירק לעונות השחונות  כאשר כל שדות הפלחה באירופה היו מכוסות שלג ,יכולתָ לשפשף את כפות הידיים ולשלוף את המלפפון המלוח וללעוס ואז עם חיוך מנצח לשלוף לשון או אצבע צרדה וללעוס בגאווה את פרי עמלך המענג.

לימים הטעם של הירקות הכבושים הפך למותג כל כך מענג לאניני הטעם וללא שום קשר לענין השימור העונתי הפכו הכבושים  לכובשי החך והשולחן הערוך.

להבדיל מן המלפפונים המלוחים בקופסאות המשומרים הטעם של המלפפונים תוצרת בית שלימדה אותי אימי להכין כובש את החיך וממכר -  הסכיתו.

הסוד הראשון : 

בחירת ה"מלפלפונים"  כפי שמכריזים בעלי הבסטות בשוק -   הקטנים ביותר הישרים ופחות מעוגלים ואלה שמשפשפים אותם ועדיין חשים את העיקצוץ של המעטפת וקשיות הירק המעיד על הטריות.

אלה הטובים ביותר לכבישה,  וחשוב מאוד שהם יהיו טריים.  עכשיו  מומלץ לקטום  את קצות המלפפונים ממש רק את הקצה – לא יותר מדי.

אחרי ששטפנו וקטמנו המלפפונים מוכנים להכנסה למיכל ההחמצה – אני מעדיף מיכל זכוכית שקוף גדול שיוכל לקלוט את קרני השמש ביומיים הראשונים של התהליך. 

בעבר הכבישה היתה נעשית בחביות אטומות  ובמרתפים . לאחר יומיים של השתזפות יש לחסוך מן הצנצנות את החשיפה הישירה לקרני השמש ולהעביר את המשך התהליך לאזור מוצל וקריר .

את המלפפונים מכניסים לצנצנת בצורה מסודרת ובינהם ברבדים שונים מכניסים חתיחות שום, גרגירי פלפל שחור,  עלי דפנה , שניים שלושה פלפלים חריפים חרוצים לאורכם, ומספר פרוסות לימון.

עכשיו יש להכין את החלק הנוזלי :  התמהיל שלי הוא  על כל כוס מים כפית גדושה מלח רגיל.

אני נוהג להרתיח מים ולהמליחם  ואז לצננם כדי להמנע מפיצוץ הצינצנת ,הרתחת המים מבטיחה התמוססות מלאה של המלח , אחרי שהנוזל מוכן יש להכניסו לחלל הצנצנת.  כאשר הצנצנת מולאה עד תום אוטמים אותה ומנערים , פותחים את המכסה ומוסיפים מספר גבעולי שמיר.  כאשר מרפדים את החלק העליון בשמיר יש להקפיד שהמלפפונים יהיו מכוסים בנוזל ולא יצופו. 

אחרי יומיים בשמש אמרנו להמשיך את התהליך במקום מוצל וקריר, אחרי שבוע התהליך הושלם , השמיר מיותר יש להוציאו,  ועכשיו לא נותר אלה לענג את החיך.

התחברות לחבריםמונה:


[חזור למעלה]

אם נהנת  מומלץ להכניס למועדפים       WWW.FIENHOLTZ.COM

©כל הזכויות לכל תוכן המצוי באתר זה שייכות בלעדית ליהודה בן נחום אשר ממליץ להוריד ולהפיץ ברבים  תוך שמירת זכויותיו

 

 

לייבסיטי - בניית אתרים