שִירִים לְלׁא הֵפְסֵק
אתמול היום ובעקר מחר

 

תאריך ושעה
 

חדש מהתנור של הפורום

מיכתבים מהבית (שדלץ) 1938 - 1940

38 – X – 29

 

בננו היקר שמאי'לה!

 

קבלנו את מכתבך היקר, מכתב שחיכינו לו בקוצר רוח. זהו המכתב הראשון שלך מבן-שמן. כמו כן, קבלנו את המכתב השני, שכתבת יחד עם אהובנו יעקב-משה שעליו כבר ענינו, ויעקב האהוב כבר שלח לך את תשובתנו. אתה אפילו לא מדמיין איזו עגמת-נפש נגרמה לנו בגלל שחיכינו כל כך הרבה זמן עד לידיעה ממך. עכשיו, משעבר כבר זמן מה, אנו מרגישים כמה שאתה חסר לנו פה. כנראה שאנחנו מתקרבים לזקנה, מכיוון שאנו מרגישים יותר ויותר עד כמה שהילדים מתרחקים מהוריהם -מאיתנו. יעקב יקירנו כתב לנו שאנחנו צריכים להיות שמחים על כך שהצלחת במסע שלך וכי שנה תמימה תהיה תחת השגחתם של מוריך. תלמד מקצוע ותהיה תחת השגחתו של ריבונו של עולם. כבר ביקשתי ממך לספר לנו הכל בפרטי פרטים, וכמו כן גם את התרשמויותיך אודות הארץ בכדי שנקבל תמונה ברורה. אתה יכול לטרוח ולהתרגל לספר לנו הכל בפרטי פרטים, כגון: מזון, לינה, מורים, עבודה, נוף וכו'.

בכל הנוגע לבקשתך לגבי העברת השמיכה והמנדולינה - נשתדל לסדר גם זה בזמן הקרוב.

אצלנו הכל כרגיל. כולנו, השם יתברך, בריאים, ועל כך אתה יכול להיות שמח. ההוא שבשמים, שייתן לנו אפשרות להיפגש אתכם ולשמוח, בעזרת השם.

שתהיה לנו בריא וחזק ושנשמע ממך רק בשורות טובות.

מר וויינברג כבר עלה ארצה, ובעזרת השם, תיפגש איתו בקרוב. כל השכנים מוסרים לך דרישות שלום.

 

אמך חנטשע,

אנו מצפים למכתביך היקרים.

 

אחי האהוב והיקר שמאי'לה.

 

כבר קיבלתי את התמונות. אשלח לך אותן במספר פעמים דרך יעקב היקר. שמאי'לה, אל תחסוך בנייר וכתוב לנו בפרטי פרטים את חוות דעתך על תל אביב ועל מושבת בן-שמן. כתוב לנו על המסע שלך באניה ועל כל היופי שראית בדרכך.

אנא כתוב לנו לעתים תכופות.

 

שלום, אהרון


38 - XI - 2

 

בנינו היקר שמאי'לה!

 

קיבלנו את מכתבך יקר הערך מתאריך 19 באוקטובר. יעקב-משה טרם שלח לנו את התמונות, מפני שהמשלוח צריך לעבור את המכס. אנחנו קיבלנו מספר ידיעות מכם וענינו עליהן באופן פרטני. את בקשתך עדיין לא ביצענו, מפני שביום שבו וויינברג עלה ארצה עוד לא ידענו למה אתה זקוק, אבל נשלח לך הכל בהזדמנות הקרובה. היה לנו מאוד מעניין לקרוא איך אתה מתאר את טיולך, במיוחד הגעתך לנמל. אלו באמת התרחשויות מהעולם שלכם. אני מתארת לעצמי את רגשותיך כאשר לא זיהית את יעקב בין המון האנשים שהיו שם. זה ממש נגע לי בלב וכאב לי שהייתי כה רחוקה ממך ולא יכולתי להיות איתך באותו רגע ולעזור לך. שישמור עליך ריבונו של עולם. ילדי היקר, כתוב לנו כיצד אתה מרגיש בבן-שמן, אילו התרשמויות יש לך מהמקום החדש, האם אתה מרוצה שם, הרי אתה צריך להיות שם לבד, בלי משפחתך וגם רחוק ממשפחתנו בארץ והאם אין שום אפשרות להיפגש בגלל המצב הנוכחי. כאשר ריבונו של עולם יסיר את השלשלאות מעמו ויחליש את שלטונו של אויבנו, אזי גם אנחנו נוכל להסתובב באופן חופשי. לאבא יש עדיין בעיות עם הרגליים. לא מומלץ לו ואף אסור לו לעבוד קשה מדי. גם אני צריכה לבקר את הרופא, אך חש עלי לחכות עוד קצת. אנחנו באמת זקוקים לעזרה מהשמיים. בעזרת השם, שתהיה לנו בריא וחזק ושנקבל ממך רק בשורות טובות.

 

אמך חנטשע.


38 – XI - 25

 

בני היקר שמאי'לה!

 

קיבלנו את מכתבך מתאריך ה- 18 לחודש. הוא מצא חן בעיננו עד מאוד. אנחנו מאוד שמחים שאתה מאפשר לנו להבין יותר טוב מה קורה בבית-הספר שלך, וההסברים שלך רק מעוררים בנו רצון רב יותר לדעת למשל מתי אתה קם ומתי אתה הולך לעבוד או ללמוד? מה אתה לומד ובמה אתה מתעסק בעבודה? האם אתה מתעסק רק בתחום אחד או במספר תחומים, ואיך אתה מרגיש בעבודה? תתאר לנו את הנוף. קראנו בעיתונים שבית-הספר שלך הוא עשיר ובעל שם טוב, אבל אנחנו רוצים לדעת ממך האם זה כך במציאות. מה נותנים לכם לאכול בבוקר, בצהרים ובערב. בנו של בעל המכולת מתאר יפה מאוד את בית-הספר שלו בכפר החסידים. הוא קם בשש בבוקר ובשמונה בערב הם הולכים לישון. הוא כותב גם שלפני שהם הולכים לאכול קוראים להם להתפלל שחרית, וכמו כן במנחה ובמעריב. הוא גם מתאר את מכשירי העבודה כפלא של הטכניקה המודרנית והם מסתדרים איתם טוב מאוד. גם אתה צריך לכתוב לנו על דברים כאלו. אני חושבת שיש לכם גם צאן ובהמות. האם אתם לומדים איך לטפל בהם? איך אתם מעבירים את השבת? איך ווינברג מרגיש? הוא הבטיח לי לכתוב עליך. למה הוא לא עומד בהבטחות שלו? אנא בקש ממנו בשמי שיכתוב לי. שמענו שגברת זילברמן חולה וכי היא נמצאת בבית החולים. אמא שלה היתה אצלנו מספר פעמים ואנחנו הרגענו אותה. תכתוב לנו מה מצבה. תהיה לנו בריא וחזק ושנשמע ממך רק בשורות טובות.

אמך חנטשע.

 

אחי היקר שמאי'לה. שיינדעלע לקחה את התמונות שלך. אני מבקש שתשלח לנו במעטפה את הנגטיבים בכדי שנוכל לעשות עותקים.

שלום,

 

אהרון


38 –XII - 8

 

בני היקר שמאי'לה!

קיבלנו את המכתבים שלך מתאריך 11\20 ב- XII/6. הוא גרם לנו לעונג רב, ברוך השם. בני היקר, אתה יכול רק לדמיין לעצמך לאיזו נחת זכינו מההומור שלך. רואים בו את השגחתו של ריבונו של עולם. שנזכה לתוצאות טובות מעבודתכם, שאף היא זכאית לברכה. השמיים מכוסים בעננים שחורים ומאיימים, וזרוע חזקה לעליון שישלח רוח עדינה שתפזר הכל ושנזכה לאור נצחי, וככה תתגלה גדולתו וקדושתו. כן, המשימה הגדולה והקשה ביותר היא של המורה שמנסה לחנך את ברואיו, והם צריכים להיות לדוגמא לדורות הבאים. הכי יפה זה כאשר בן האדם יכול לשלוט בעצמו ולהכניס עצמו ל"מסגרת זהב". אנחנו מרוצים מאוד מהתוכן של המכתבים שלך. ניתן להבין מהם כי אתה די מסודר וגם האוכל שלך בריא מאוד. אולם אינך כותב אם האוכל טעים או לא. עכשיו ארצה לשאול אותך אם אתה מסתדר לבד או שמישהו עוזר לך? איך אתה מרגיש ובכלל איך אתה מתקדם בעבודתך?

אצלנו הכל כרגיל. שתהיה לנו בריא וחזק ושנשמע ממך רק בשורות טובות. אנחנו, ברוך השם, בריאים.

אמך חנטשע.

 

אחי האהוב והיקר שמאי.

אנחנו, ברוך השם, שמחים מאוד מהמכתבים שלך. השומר על עם ישראל שיוביל אותך בדרכים נכונות. בקשר לבקשתך שאשלח לך תמונות של בית-הספר שלך: כבר דיברתי עם ליפקה הצלם והוא אמר לי להגיע בשבוע הבא בכדי שיטפל בכך.

שלום,

אהרון


39 – I \9

 

אחי האהוב והיקר שמאי.

שמחנו מאוד כאשר אחינו יעקב שלח לנו דרישות שלום ממך. אנחנו, ברוך השם, שמחים מאוד שאתה מגשים את אשר רצית להגשים לפני שנים. - בעזרת השם עוד נהיה חלוצים בארצנו ונתעסק בחקלאות ותעשיה, וזה באמת החלום שלי מאז ועולם. ואז אנחנו, בעזרת השם, נעזוב את כל מי שהשפיל אותנו בשכרות, חוסר אחראיות וזלזול. לפני כשבוע אמא'לה לקחה מכתב לדוד דויד, אני צירפתי את תמונתך וגם כן דרישות שלום ממך. בכל הנוגע בי - אני יכול לבשר לך שבעוד חודש אני מתגייס לצבא. בנו של בנימין משרת כבר שלושה חודשים בעיירה באראנוביץ' בחיל "קאוואלעריע". אנחנו מצפים למכתבים שלך בקוצר רוח. אנא השתדל לכתוב לנו לעתים קרובות. כמו כן, אנחנו מבקשים להזכיר בהזדמנות זו ליעקב היקר שהוא לא יסתובב הרבה, מפני שאנחנו מקבלים ידיעות לא כל כך טובות מהארץ.

שלום,

אהרון


39 – I – 22

בני היקר שמאי'לה!

כבר עברו מספר שבועות מאז שקיבלנו את מכתבך מהטיול. באותו שבוע קיבלנו מיעקב היקר שלנו עוד מכתב נוסף, ואתה דווקא לא ממהר לכתוב לנו. מהי הסיבה? אולי זה בגלל האדישות או שדווקא בגלל השאלות הרציניות שלנו? (שלושת המילים הבאות לא ברורות בגלל הכתם מימין. כנראה – "שאלות, שמחזקות אותנו"). שמאי, אין לנו הרבה מה לכתוב במצב הנוכחי, כאשר אנחנו לא יודעים מה קורה אצלך. ילד יקר שלי! לא ניתן לתאר את הכאב שלנו כאשר אנחנו לא מקבלים בזמן את מכתביך. הם הנחת האמיתית של הוריך, המחכים עם המון געגועים בארץ רחוקה לילדיהם היקרים והאהובים. בשל כך, זוהי עבודת קודש לכתוב לנו. תכתוב לנו על הכל. שוב מרגישים את חוסר הרוגע שאינו פוסק אף לרגע. גם אנחנו זהירים מאוד במועדי הכתיבה, כדי לא להאיר את הבית. אנחנו, ברוך השם, בריאים. אנו מאחלים לך שתהיה בריא וחזק, ושנשמע ממך רק בשורות טובות.

 

אמך חנטשע.

 

 

39 –I - 27

 

בני היקר שמאי'לה!

קיבלנו את מכתבך. ציפינו לו בקוצר רוח. אנחנו מודים לך, בננו היקר, על התיאור הפרטני, המאפשר לראות בו הכל כמו בתמונה. זה גורם לנו למצב רוח טוב יותר ומעורר בנו שמחה. זה גורם לנו לקוות לגאולה הקרובה מהקדוש ברוך הוא. כשדבורטשעלע ראתה שאני כותבת לך, היא ביקשה ממני שאקריא לה את המכתב שכתבתי לך, וכשהגעתי לביטויי געגועים, תגובתה ופרצופה היו בדיוק כמו שלך. יכולנו להבין ממכתבך מה קורה בבית-הספר שלך. הוא מסופק בכל הדרוש ומרגישים בו כמו בגן עדן. ובוודאי שכל אלה שיש להם מזל ללמוד שם צריכים לתרום, בעזרת השם, בכל כוחם כדי לקיים את כל הדרוש מהם בלימודים ובעבודה. אצלנו הכל כתמיד. דבורטשעלע לומדת טוב מאוד. ילדה טובה מאוד, שהשם ישמור עליה. גם אבא, ברוך השם, מרגיש טוב יותר. שתהיה לנו בריא וחזק ושנשמע ממך רק בשורות טובות. כתוב לנו האם אתה מרוצה מהאוכל.

 

(המכתב ללא חתימה)

 

אחי היקר,

החיים פה חדגוניים, ללא חדשות ואירועים. מתעוררים בבוקר וכבר בא הערב, מפני שכל הזמן יורד גשם. לפעמים מופיעה השמש מאחורי העננים ומאירה במקצת. אך זה קורה לעיתים רחוקות מאוד. עקב זאת, אל תתפלא שאני כותב לך מעט ובאופן נדיר יחסית. התחלתי ללמוד עברית. נדמה לי שאם אתחיל לכתוב לכם בעברית אז אוכל להתקרב אליכם בצורה עמוקה יותר. יעקב כתב לנו שאתה מסתדר טוב ושאתה מוצא חן בעיני הסביבה.

הדבר שמח אותנו מאוד. כשאבא קרא את המכתב האחרון שלך הוא אפילו דמע. אני רואה שהזמן עובר עליך בנעימים. אל תשכח אותנו. ישנו פתגם האומר כי "רק מרחוק אנחנו רואים כמה אנו יקרים לעצמנו"

איציק


39 – 2\7

בני היקר שמאי'לה!

קיבלנו בתאריך 6 בפברואר את מכתביך מתאריכים 12/01 ו- 23/01. חיכינו להם בקוצר רוח. עכשיו זה לוקח יותר זמן, אבל במצבנו גם זה לטובה. שמאי'לה היקר! הידיעות שגברת זילברמן קיבלה מהוריה לגבי אהרון לא תואמות את המציאות. אהרון אמר לה שהוא מצפה לצו גיוס, אבל עד היום לא קיבל כלום, ואם יקבל אותו עכשיו, הוא ישתחרר בשנה הבאה. כמובן שאנחנו, ובמיוחד אני, לא רגועים. ומי יעזור לאבא'לה? אבל אין ברירה, צריכים לסמוך על רצונו של ריבונו של עולם. בני היקר! אני רואה שאתה דואג לנו מאוד. אתה כותב ואתה פונה לבורא עולם שיעזור לנו ויביא את הגאולה ויחד נהיה מוגנים תחת כנפיו. גברת זילברמן כתבה לו שהיה פיגוע לא רחוק מהמושבה שלכם, אבל אתה לא כותב לנו על זה. בניו של וויינברג היו אצלנו מספר פעמים וסיפרו לנו שכבר שישה שבועות הוא לא קיבל מבניו אפילו מכתב אחד וזה מדאיג אותם מאוד. זה גורם להם לעגמת נפש רצינית. גם אנחנו מאוד מודאגים. תבקש מהם שיכתבו אודותיך. גם אתה אף פעם לא מזכיר אותם. והם (וויינברגים) תמיד שואלים מה מצבך ומה אתה כותב. תצטרך גם אתה לכתוב עליהם ואנחנו נמסור להם ד"ש מבניהם. תכתוב לנו את הסיבה שבגינה וויינברג שתק. מהמכתבים שלך אנחנו לומדים שאתם מאוד מרוצים מהחיים הרוחניים. כמובן שאין לנו חיים רוחניים באדמת נכר. שלח ה' אורך ואמתך! (לא ברור) אז נשמחו בשעתיך. אצלנו, ברוך השם שקט ואנחנו בריאים. תהיה לנו בריא וחזק, תלמד טוב ושנשמע ממך רק בשורות טובות.

אמך חנטשע

 

אחי היקר והאהוב שמאי,

אני יכול להגיד לך שאני יושב 2-3 (חודשים) בבית ועדיין לא קיבלתי צו גיוס. אנחנו מאוד מרוצים ממכתבך. שלום,

אהרון


39 – 2- 14

 

בני היקר שמאי'לה!

מכתבך היקר, מאוד שמח אותנו. תאר לעצמך כמה שמחנו לדעת שאתה נמצא במקום שגורם לנחת רוחני ומוסיף כוחות לגוף. הנביא אומר: "דמינו אלהים חסדך; בקרב, היכלך: ישמח הר-ציון, תגלנה בנות יהודה; למען, משפטיך. אך שמאי'לה! גם האחים שלך חולמים על "הארץ המובטחת" ורוצים לעזור לחלוציה. ואנחנו חייבים להמתין לעתיד בסבלנות, ובו "בורא עולם יפתח שערי שמים ושערי רחמים" שבהם אנחנו נכנס למדור העליון.

בזמן האחרון מזג האוויר אצלנו לא נעים ומחריף מדי יום ביומו, אבל בעזרת אמונתם של היהודים ב"עליון", ערב בואה של הגאולה, אנו מתחזקים ושואבים כוח בכדי להמשיך ולחיות. אצלנו, ברוך השם, הכל בסדר. תהיה לנו בריא וחזק ושנשמע ממך רק בשורות טובות..

אמך חנטשע.


39 – II – 20

 

ילדנו היקר שמאי'לה!

קיבלנו וקראנו את מכתבך היקר מתאריך 6 בפברואר בשמחה רבה, ברוך השם. ילד יקר! הקשר ההדוק בין לבך הצעיר לבין הוריך, ממלא את נפשנו בתקוות, שהשם יתברך יביא לנו בהשגחתו. ילד יקר! מצב בריאותי, ברוך השם, לא החמיר ולפעמים אני מרגישה טוב יותר מקודם, אך בכל זאת אני מתכוונת, אם ירצה השם, לבקר בקרוב את הרופא ואז אני אכתוב לכם מהן תוצאות הבדיקות. דבורטשעלע לומדת היטב. המורה שלה מאוד משבחת אותה, והיא תשתתף בהופעת פורים. דווקא עכשיו היא ממהרת לחזרות ולא יכולה להוסיף כמה מילים למכתב שלי. גם אהרון בחור טוב מאוד, הוא מאוד מכבד אותנו, שיהיה לו מזל בחייו. בשעדלעץ (שעדלעץ - שם של עיירה) אין שינויים גדולים, העסקים לא כל כך מוצלחים, אנחנו חיים ממש בנס. פייגה, בתו של וולוול הפכה לכלה. אצל ילדינו, אם ירצה השם, אני חושבת שזה יקרה אצל יעקב יקירנו.

 

 

עכשיו אני לא אכתוב יותר, מפני שכבר מאוחר מאוד וסניף הדואר כבר סגור. שתהיה לנו בריא וחזק ושנשמע ממך רק בשורות טובות.

אמך חנטשע.

למה אתה לא כותב לחברים שלך משעדלעץ? הוריהם מבקרים אצלנו לעתים קרובות ומתעניינים לשמוע על ילדיהם, אך אנחנו לא יודעים מה לענות. בבקשה תענה לבקשתנו במכתב הבא.

 

שמאי היקר, כרגע קראתי את מכתבך ונהניתי מאוד. תהיה לי בריא כמו שרק אני מאחל לך מקרב לב,

איצ'ה

 

 

 

 

 

 

 

 


39 – 2 |20

 

אחי האהוב והיקר שמאי.

המכתבים שלך ממש גורמים לנו לעונג רוחני. בזמן האחרון מכתביך מגיעים בזמן, כנראה בגלל מזג האוויר הטוב. במכתבים הקודמים שלך אתה כותב שלא הצלחת לנסוע לקונצרט בתל-אביב. אני מדמיין לעצמי הופעות בארץ-ישראל, עד כמה שהן יפות ומפוארות. שמאי, אני חושב שידוע לך שגם אצלנו בעיתונים "מנגנים" קונצרטים מודרניים וחשובים, כגון - "סימפוניות עונתיות בפרלמנט" בליווי של "הגירה המונית" ותוכניות של הקמת "חטיבות יהודי פולין" במטרות של ייבוש ביצות והקמת קולוניות במדינות רחוקות. דבר נוסף הוא שאת כל הפרויקטים צריכים לממן היהודים עצמם מכיסם. אני חושב שידוע לך על עוד "קונצרט" אחד בליווי של תזמורת להקת מחול בריטית. ככה זה נראה מפה. אני רוצה לעלות לארץ-ישראל ולחיות חיים של אדם, השווים לחייו של כל אדם בעולם. אך אנחנו, יהודי הגלות, צריכים לחכות עד שיחלוף הזעם. שמאי, כתוב לנו יותר על החיים במושבה. זה מעניין אותנו מאוד. שלח לנו תמונות נוספות, כיוון שאנחנו מתגעגעים אליך מאוד. כתוב לנו איך נראית חומת-ההגנה מסביב לבן-שמן, וכמו כן שלח את תמונותיך כשאתה עובד ברפת עם פרות, עם עופות ועם סוסים. זה מעניין אותנו מאוד. שמאי, אתה זוכר שחלמנו בבית על הדברים האלה, שבעזרת השם נהיה חלוצים ולא בעלי מסעדות שכל שיכור יכול לירוק עליהם ולזלזל בהם. אני רוצה לספר לך משהו מעניין: יצא לי לשוחח עם הרופא ברגמן והראיתי לו את תמונותיך. אני רוצה להגיד לך שהוא היה ממש מופתע ושיבח אותך מאוד. והוא שם לב לכך שהשתנית מאוד, והוסיף בחיוך: עוד תראה שאחיך יהיה מושבניק טוב. ועוד משהו: שלחתי כמה תמונות לדודנו דויד ומסרתי לו דרישת שלום ממך. שמאי, אל תשכח לכתוב לרבקה (ריבצשע) מוורשה, מפני שזה לא נראה יפה. אבא אומר שבקרוב הוא ואמא'לה יהיו בוורשה אצל הרופא וילכו לבקר את רבקה, אך יתכן כי היא תהיה לא מרוצה (מפני שאתה לא כותב לה). היא מכבדת אותך מאוד ואתה חייב לכתוב לה ולשלוח לה תמונות.

שלום,

אהרון


39 – III – 3

בני היקר שמאי'לה!

קיבלנו את מכתבך היקר בתאריך 27. לא יכולנו לענות מיד, מפני שאני ואבא'לה היינו בוורשה אצל הרופא. רצינו לכתוב לך, אך חיכינו לתשובתו של הרופא, אשר מצא כי מצבי, ברוך השם, השתפר באופן כללי. אני צריכה לשמור על הדיאטה, לקבל את אותן התרופות ולנוח מעט. בני היקר שמאי'לה! השם יתברך ידאג שאוכל לבשר לך בשורות טובות על בריאותי. אני רק מצפה לשמוע ממך בשורות טובות ולשמוח אתכם. היחס של השלטון ליהודים לא השתנה, אבל "הנה לא ינום ולא ישן שומר ישראל". במסעדה שלנו אין שינויים. הכל, ברוך השם, הולך בהשגחת הרחמים. דרישת שלום מפייגעלע ורחל'ה.

בימי ראשון ושני, אם ירצה השם, יהיו חגיגות בבית-הספר "תרבות". גם דבורטשעלע משתתפת בהופעות, כך שבמכתב הבא אכתוב לך על ההצגות. בינתיים אני מסיימת את מכתבי. שתהיה לנו בריא וחזק ושנשמע ממך רק בשורות טובות.

אמך חנטשע


39 – III – 12

 

בני היקר שמאי'לה!

קבלנו את מכתביך היקרים מתאריך 12 בפברואר ומתאריך 27 בפברואר והם, ברוך השם, גרמו לנו להרבה עונג, מפני שאתה כותב לנו על כל ההישגים שלך וזה חשוב לנו מאוד. אנחנו נמצאים רחוק מאוד "מהמקום המואר" שיכול להאיר גם אותנו. שנזכה לאותו "אור" בעזרת מצוות. שישלחו לנו השמים את השליחים הטובים ושהם יעזרו לנו להגיע למדרגה נפשית גבוהה יותר. אנחנו נרגשים מהפעילויות התרבותיות שלכם מדי יום ביומו. זה מראה ומוכיח את הרוח החזקה של עם ישראל, שכולו נמצא בהשגחת בורא העולם (אל תסיר עמנו לעולמים). ילדי היקר! אנו רואים שאתה נמצא בקהילה טובה וחרדית, שממנה יכולים ללמוד הרבה. לנו זה עולה בטרחה רבה. אנחנו בטוחים שגם אתה, ילד חכם וצנוע. תספוג את הטוב והחשוב ביותר שיעזור לך להתמודד מול אחרים. שיברך אותם בורא העולם בברכת "חזקת שורשים שיגרמו לפריצת ענפים פוריים" וזה יאיר את השכינה. בפורים הזה היינו בהופעה שארגן בית-הספר "תרבות". לדבורה'צ'לה היה תפקיד חשוב בהופעה שמצאה חן בעיני הקהל (בשנה הבאה בירושלים). יצחק היה צריך לקחת חופשה כאשר היה חולה. ברגמן נתן לו תרופות וציווה עליו לשמור על דיאטה מפני שמדובר פה על הכבד. הדיאטה עזרה לו. הוא צריך לשמור על הדיאטה זמן ארוך עד שמצבו ישתפר. הרי הוא בא למסעדה שלנו ועוזר לנו. ואתה, בעזרת השם, שתהיה לנו בריא וחזק ושנשמע ממך רק בשורות טובות.

אמך חנטשע


39 – IV – 14

 

בני היקר שמאי'לה!

כבר שלושה שבועות שאין לנו ידיעות מכם. בזמן האחרון גם יעקב לא כותב לנו בקצב כשכתב לפני כן. אנחנו לא יודעים מהי הסיבה. זה גורם לנו למצב רוח רע. מה קרה? כתוב לנו עליו. אנחנו יודעים שהמצב בארץ ישראל לא פשוט. אנחנו מבקשים ממך, למען השם, לכתוב לנו מה נשמע אצלך. באופן כללי, אנחנו מודאגים מאוד מפני שאנו מופרדים ויש עליכם לחזק אותנו בעזרת המכתבים. קלות הרוח בה אתם מסתירים את המציאות גורמת לנו למצב רוח רע ולכאב. בכל זאת, ילדנו היקר, תנסה לכתוב לנו תיכף ומיד ורצוי אף בפרטי פרטים. במכתב הקודם הבטחת לנו לכתוב על שבועות. היום זה כבר שבועיים לאחר שבועות ואין תשובה ממך. אתה אפילו לא מדמיין איזו עגמת נפש גרם לנו יעקב כאשר הפסיק לכתוב לנו. זה מזיק לנו מאוד. מה קרה? דודה אסתר'ל הייתה בשעדלעץ ואמרה שהיא מקבלת מכתבים מדי שבוע. מה יש לך להגיד על זה? כל הסיפור לא השפיע עליה. אח, שמאי'לה, כל כך קשה...

 

(ההמשך חסר)


39 –IV- 28

 

בננו היקר שמאי'לה!

קבלנו את מכתבך היקר בתאריך 25 באפריל עם הדואר הראשון, ועם דואר השני קיבלנו מכתב מיעקב-משה יקירנו. אנו מודים על כך לריבונו של עולם על חסדו. רק תאר לעצמך, בני היקר, שבועיים חיכינו למכתבים שלכם. זה הדאיג אותנו מאוד. ועכשיו תאר לעצמך, בני היקר, עד כמה היינו שמחים לקרוא את המכתבים שלכם. בני, אתה מתאר הכל באופן פרטני כל כך שממש ניתן לראות את הנכתב וזה גורם לנו לעונג גדול. אנחנו מתארים לעצמנו איך שמחת להיפגש עם בננו היקר יעקב-משה ועם רחל'ה. הם החליטו לעבור את החיים יחדיו. רק מתפללים שבורא העולם יברך אותם ושליבם לא יסטה מדרך היושר. ואז גם אנחנו נהנה מפירות אהבתם. שמאי'לה יקירנו! יעקב-משה האהוב שלנו כותב לנו עליך רק טוב. זה משמח את ליבנו כאשר אנו יודעים שאתה, ברוך השם, ישר בדעותיך ויכול להיות שלם עם עצמך. זה ממש אושר בשבילנו, מתנה משמיים. אני יכולה להגיד לך שאנחנו מתגעגעים אליך מאוד. אני צריכה להיות חזקה מפני שיש לי בעיות עם הראש והרופא אמר לי שאסור לי לחשוב הרבה. אני צריכה לעשות תיקון נשמתי, לתת צדקות ואז הקדוש ברוך הוא יביא אותי אליכם ונפגש בשעה טובה. אני יכולה להגיד לך שכשיעקב כתב לנו על כוונותיו להגשים את מטרתו, הייתי לא שקטה ועצבנית כמה שבועות. אבל עכשיו, ברוך השם, אני רגועה, מפני שאנחנו מכירים את רחל'ה רק מהצד הטוב שלה. גם אנשים אחרים מביעים את אותה חוות הדעת. אנחנו מאחלים להם שהקדוש ברוך הוא יברך אותם ויאמץ אותם אל ליבו. דבורה'צ'לה שלנו חזרה שלשום מבית-הספר שמחה ומרוצה מאוד מפני שהמורה שלה שיבח אותה מאוד ואמר לה שאם היא תמשיך ללמוד כפי שהיא עושה כעת, היא תקבל בסוף השנה את הציון הגבוה ביותר בעברית. שרק נהיה בריאים ואז נצליח גם בעסקים שלנו. שתהיה לנו בריא וחזק ושנשמע ממך רק בשורות טובות.

אמך חנטשע


39 – V- 14

 

בני היקר שמאי'לה!

קיבלנו את מכתבך מתאריך 29 באפריל. כבר עברו שלושה שבועות מאז ששלחנו לך את המכתב. יעקב כתב לנו שהוא קיבל את מכתבנו באיחור של שבוע ימים ואנחנו שלחנו לך את מכתבנו יומיים מאוחר יותר מאשר ששלחנו ליעקב. במכתב הקודם שיעקב שלח לנו לאחר פסח הוא הודיע לנו כי מתכוון לנסוע אליך ולשוחח עם המורים שלך. הוא כנראה מחכה למועד המתאים. בני היקר שמאי'לה! איך אתה מרגיש? מי הם החברים שלך? האם אתם מסתדרים? ומהו עתידם של התלמידים שכבר סיימו את בית-הספר? האם הם מקבלים את העבודה? רצוי שיהיה לך יומן ואז תוכל להעתיק גם לנו את כל החדשות. יצא לי להיות אצל משפחת בארג. מר בארג התעניין בך והוא רוצה מאוד לעלות ארצה. האווירה פה ממש לא טובה. כולם מחפשים אפשרויות להגר, מפני שהעתיד מעורפל מאוד. אצלנו עוד קר, מתחילת חודש מאי לא יוצאים מהבוץ, אבל אנחנו מקווים שיבואו ימים יפים. אנחנו רק מבקשים שהקדוש ברוך הוא ייתן לנו בריאות ופרנסה. שתהיה לנו בריא וחזק ושנשמע ממך רק בשורות טובות.

אמך חנטשע

 

אחי היקר והאהוב שמאי.

מתי כבר תשלח לנו תמונות חדשות. זה לא עולה הרבה כסף.

אצלי אין חדשות.

שלום.

אהרון


39 –V- 21

 

בני היקר שמאי'לה!

קיבלנו את מכתבך מתאריך 13 במאי. ילדי היקר! אתה לא יכול לתאר לעצמך איזה עונג גרם לנו, ברוך השם, לקרוא את מכתבך. זה משמח את לבנו ואנחנו ממש רואים כל את הפרטים, כמו בתהליך יצירה. שאלוקים יעזור לכם ויתגשמו כל תקוותיכם (אם ה' לא יבנה בית שוא עמלו בוניו בו, אם ה' לא ישמר עיר מכל אדם, שוא שקד שומר). גם בננו היקר יעקב שלח לנו מכתב ובו הוא מספר על צמחים שהוא זרע ליד ביתו, ברוך השם גדל. זה גורם לנו לעונג. שיעשה העליון וכל ילך לכם כשורה ושנשמע מכם רק בשורות טובות. לצערי אין לי עכשיו זמן להמשיך את מכתבי. שתהיה לנו בריא וחזק. אצלנו ברוך השם הכל בסדר (ברחמים).

אמך חנטשע


39 –VI-23

 

בני היקר שמאי'לה!

אנחנו קיבלנו את מכתבך היקר וברוך השם קראנו אותו בשמחה גדולה. כבר היינו מאוד מודאגים. התיאורים הפרטניים שלך מאוד מעניינים וגורמים לנו לששון ושמחה. אנחנו ממש דבקים במכתבך. אצלנו ברוך השם הכל כשורה (ברחמים). אהרון עובד במסעדה. הכל בסדר גמור. גם יצחק עסוק, למרות שמאוד חסר לו האקלים של ארץ ישראל. בדרך כלל אני נמצאת כל הזמן בבית ולא חסרה לי עבודה. ברוך השם, אני מרגישה יותר טוב, אך לעתים קרובות אני צריכה לנוח ולשמור על בריאותי. דבורה'צ'לה כבר קיבלה את תעודת הבגרות, הציונים טובים, רק במתמטיקה לא כל כך טוב. המורה שלה אמר שהיא בחורה מסודרת וחרוצה מאוד. שתהיה לנו בריא וחזק ושנשמע ממך רק בשורות טובות.

אמך חנטשע


39 – VIII-17

 

בני היקר שמאי'לה!

קיבלנו את מכתבך היקר ואני כותבת לך ממראזעס (שם העיירה – מראזעס). אני נמצאת כאן עם דבורה'צ'לה, שיינדעלע (יפה) וחנושקע (חנה). יצאנו לבלות קצת באוויר הצח. אנו נמצאים פה במראזעס יותר מארבעה שבועות ומקווים להישאר עד ל- 25. אני מרגישה, ברוך השם, קצת יותר טוב. אבא'לה ביקר פה ועשה איתנו את השבת. ברוך השם, הוא מרגיש טוב ובריא. לפני כשבוע אהרון ביקר אותנו במראזעס בשבת גם כן. העליון שבשמים שיגן עלינו וישלח לנו שימחה אמיתית ונזכה לחלוק עימכם בשמחתנו. ילדי היקר! אתה לא יכול לתאר לעצמך איזה עונג גרם לי התיאור של בית-הספר אשר נותן לכם את כל האפשרויות להתקדם בחיים. בשבילינו, הוריך, זה העונג הכי גדול שרק יכול להיות, דהיינו – לשמוע שילדינו היקרים שמחים. שנזכה מהשם יתברך לשמחה אמיתית ולגאולה. אני כותבת את מכתבי בביתה של דודתי אסתר'ל. שתהיה לנו בריא וחזק ושנשמע ממך רק בשורות טובות.

אמך חנטשע


1.

 

... שייקח הכל בידיו. את הדברים חשובים ביותר מבצע אבא'לה. רק שהעליון יעזור לנו ונלך בדרכי תורתו, אשר מובילות לאור אלוהית. שמאי'לה, כתוב לנו בפרטי פרטים איך חגגת את חג החנוכה. אצלנו הכל כשורה ללא שינויים. אנחנו ברוך השם בריאים. שתהיה לנו בריא וחזק ושנשמע ממך רק בשורות טובות.

אמך חנטשע

 

ילדיי היקרים יעקב-משה ושמאי'לה, שיחיו ויהיו בריאים!

אל תתפלאו שאני לא מוסיף כמה מילים במכתבים של אמא. אני חוזר הביתה מאוחר מאוד ועייף מאוד. אמא'לה כותבת כבר גם בשמי. מצבה של הרגל שלי טוב יותר. אני סובל קצת בגלל קור הכלבים, מינוס 22 מעלות. כשיהיה יותר חם אני אמשיך לטפל ברגל שלי. שמאי'לה, אני מבקש ממך שתכתוב לעתים קרובות יותר ובפרטי פרטים. עכשיו כבר מאוחר מאוד, במכתב הבא אכתוב יותר. ולוול רוצה לשלוח את אסתר לאותו בית-ספר. הוא ישאל אותך מה צריכים לעשות. כתוב לי האם כבר סיימת את ריבת השזיפים?

 

תהיה לי בריא. שלכם, אבא'לה.

דרישות שלום לעמיתיך.


2.

 

בני היקר שמאי'לה!

כבר שלושה שבועות שאנחנו לא מקבלים מכתבים. אנחנו לא יודעים מה לכתוב לכם. אנחנו מתגעגעים מאוד. כשהדוור מביא לנו את מכתביך זה מחזק אותנו בתקווה לגאולה. עכשיו שולטים עלינו "כוחות אכזריים" (הנאצים) והם מוכנים, חס וחלילה, להשמיד אותנו. אנחנו חייבים, בעזרת השם יתברך, ובכל כוחותינו לעזור אחד לשני ולבוא זה לקראת זה. אנחנו צריכים לחזק את אהבתנו, את הרוח הנפשית, בכדי שנוכל להתמודד מול כל הגזירות שנופלות עלינו. ילדי היקר, היה שלם עם מצפונך, כתוב לנו לעתים קרובות, תרחם על הורייך, אחיך, אחותך ועל כלל ישראל. אני פונה לבורא העולם שתלך אך ורק בדרכי אור (בדרכי המצוות) וכך לעולם לא ניפול. שתהיה לנו בריא וחזק ושנשמע ממך רק בשורות טובות.

 

אמך חנטשע


3.

 

בני היקר יעקב-משה ואהובתי רחל'ה!

 

כבר עברו חודשיים מאז שדויד שלנו מסר לנו את מכתבכם. עכשיו אנחנו מצפים לידיעות חדשות מכם. אנחנו בטוחים שהחדשות יחזקו וישמחו אותנו. עכשיו אתם צריכים לדאוג לנו בכל הכוח האפשרי. אולי אתם יכולים לעזור לנו דרך אירגון "דז'וינט"? אני רוצה שתמסרו את בקשתי לדויד שלנו. מה נשמע אצל שמאי'לה שלנו ומה אצלכם? אהרון היה תקופה ארוכה אצל שאול, עכשיו הוא חזר אלינו. גם אסתר'ל נמצאת אצלנו. שאול שלח לה 300 זלוטים. אנחנו, ברוך השם, בריאים ואין לנו מה לעשות (במה להתעסק). ילדינו היקרים, שתהיו לנו בריאים וחזקים ושנשמע מכם רק בשורות טובות. שיהיה לנו פסח כשר ושמח.

ההורים שלכם חנטשע וישראל. דבורה'צ'לה, אהרון ויצחק מוסרים לכם דרישות שלום.

בני היקר יעקב-משה! תשאל בבקשה מה נשמע אצל חיה של בנימין.


4.                 

 

אחייניתי היקרה רויצה!

 

אנחנו שמחים מאוד שיש לנו את אפשרות לכתוב לכם. אנו בטוחים כי אתם תתעניינו בנו. היינו אצל ההורים שלכם ואני יכולה למסור לכם כי הם ברוך השם בריאים. גם האחיות שלכם בריאות וכולנו מקווים שנגיע לזמנים טובים יותר ונוכל להיות יחדיו. שתהיו לנו בריאות וחזקות ושנשמע רק בשורות טובות. אנחנו מאחלים לכם פסח כשר ושמח. רויצה היקרה! אנו מבקשים למסור את המכתב הזה ליעקב-משה.

האחיינים שלכם חנטשע וישראל פיינהאלץ (פיינהולץ).

 

אחי היקר יעקב וגיסתי רוז'קה.

אני מוסר לכם דרישות שלום משאול ומשפחתו. מצפה לשמוע מכם רק בשורות טובות.

שלום,

אהרון


5.                 

 

בני היקר שמאי'לה!

 

קיבלנו את מכתבך היקר מתאריך 27 בספטמבר. חיכינו ללא סבלנות לגלויתך שכתבת לפני שעלית לאניה. כנראה שהגלויה תבוא באיחור. אנחנו כבר לא יודעים מה לחשוב. כן, בננו היקר, הגיע הזמן שבו אנו צריכים להתחיל להביע את מחשבותינו בעזרת נייר ודיו, וכל רגישות של נשמה, שסופגת בה כל מיני דברים מהעבר, מהחיים העצובים. זה כואב וכואב שאנחנו צריכים לאזור אומץ באמצעות המילים שלך מרחוק בלבד. "חזק ואמץ כי עמך ה' בכל אשר תלך תשמרו כל מצוותיו". אנו מבינים טוב מאוד שבשבילך חשוב מאוד כל התהליך: המסע והחוויות שלך מהמסע. חבל שכתבת מעט מאוד על כך. אתה צריך להיות סבלני ולגרום לנו לנחת. עתה, לכל הקשור לפגישתך עם יקירנו יעקב-משה: הרי נסעת לאחיך האהוב. שיהיה בעזרת השם ובשעה טובה! ושיבואו שלום וגאולה על כל עם ישראל. היינו מודאגים כאשר יצאת מצונן והשתעלת. אבל השבח לאל, כבר קיבלנו את מכתבך מהארץ. שמאי'לה, אתה צריך לכתוב לנו איך אתה מרגיש עכשיו וכמו כן כתוב לנו על ההתרשמויות שלך מבית-הספר. כתוב לנו בפרטי פרטים, אל תחסוך בנייר ובכוח. זה יהיה ככפרה עבור הפרידה ממך. עשית טוב מאוד שכבר הספקת להצטלם ואנחנו מחכים לתמונות שלך. ילדנו היקר, כתוב לנו איך ניראה לך בננו היקר יעקב-משה ואיך הוא מרגיש. אנחנו מקווים שהקדוש ברוך הוא יספק לנו את העונג לשמוע עליו רק דברים טובים ובעזרת השם נזכה לשמחות. אני כותבת לך ערב יום הכיפורים ומאחלת לך גמר חתימה טובה, גאולה, ישועה ונחמות. דבורה'צ'לה לא יכולה להוסיף עכשיו כמה שורות, אולם היא מדברת עליך כל הזמן, לבה הכשר מתגעגע אליך. שנשמע ממך רק בשורות טובות.

 

אמך חנטשע.

מסרתי לכל השכנים דרישת שלום ממך, גם הם משבחים אותך.

 

אחי היקר והאהוב שמאי.

אין לי זמן לכתוב לך מכתב ארוך מפני שאני עסוק מאוד. על כל מה שקורה אצלנו ומסביבנו אתה וודאי יודע מהעיתונים. עכשיו ברוך השם שקט ואני יכול לעזור להורים היקרים שלנו, וגם כן לאחיי ולאחות הקטנה. אני רוצה להגיד לך שהאווירה אצלנו מתוחה מאוד, לא פעם אחת הייתה לנו תחושת בטן שאט-אט תפרוץ שריפה ואז לך תדע מה יהיה. אבל עכשיו, ברוך השם שקט. בכל מקום מתכוננים להגנה. שמאי'לה היקר, כתוב לנו יותר על נסיעתכם עם יעקב לפרדס. איך הגעתם לשם? במונית או ברכב אחר? כתוב לנו איך נראית הרפת שיעקב בנה, ומה שלום החמור שעליו רוכב יעקב לפרדס. היכן נמצא החמור? עם יעקב בפרדס או בחצר בבית? כתוב לנו על כל זה במכתב אחד. קיבלנו את הגלויה שלך ודבר אחד לא ברור לנו - האם המדריך שאתה כותב עליו באמת צריך להגיע לפולין בעוד שישה שבועות? כתוב לנו ביתר דיוק. אני שולח לך את התמונה של בית-הספר שלך. על הצד השני אתה תמצא את כתובתו של מר בארג:

ח. בארג, רח' פילסודסקגו 46, שדלץ, פולין (לכבוד דויד)

 

(החלק השני של המכתב אינו חתום, אך כתוב ללא ספק על ידי אהרון)


6.                 

 

בני היקר שמאי'לה!

אנחנו, ברוך השם, קבלנו את מכתבך מתאריך 22 במאי וקראנו אותו בשמחה. אנחנו מצטערים שפספסנו את האפשרות להיפגש עם המדריך. אמנם, גם לא נתת לנו את הנתונים הנכונים ולא ידענו האם הוא כבר נמצא פה בפולין או שהוא רק אמור להגיע. קיבלנו את המכתבים שלך בנושא הזה באותו יום ביחד. באחד מהם מצאנו את כתובתו, אבל כבר היה די מאוחר. כנראה היינו צריכים לשאול אותך קודם במכתב, אבל כנראה הכל היה כמו בפתגם – "חכם בלילה". אנחנו מצפים למכתב שלך עם התיאור כיצד חגגתם את חג שבועות, זה מעניין אותנו מאוד. יעקב כתב לנו את התרשמויותיו מהחיים בארץ ישראל. אולי גם אתה תמצא זמן לברר לנו את הנושא. דבורה'צ'לה התקדמה מאוד בעברית. היו לה כבר ארבעה שיעורים. ברוך השם, היא ילדה טובה מאוד ומוכשרת וגם רוצה ללמוד. אצלנו, ברוך השם, הכל כרגיל. שתהיה לנו בריא וחזק ושנשמע ממך רק בשורות טובות.

 

אמך חנטשע.


7.                 

 

שימעק היקר!

קיבלנו את מכתבך. אנחנו רואים שאתה מתקדם במכתבים שלך ואתה כבר יכול להביע את המחשבות שלך ולתאר את כל אשר ראית. אתה ממש התבגרת. עלייתך ארצה ושהותך במדינות שונות עזרו לך להתבגר מהר. במכתב הבא תתאר לנו בבקשה איך נראה בית-הספר שלך, איך אתה מסתדר עם חבריך ובכלל כתוב לנו בפרטי פרטים על הדברים. תלמד טוב וזכור שאבא ואימא סומכים עליך. אני מוסר לך דרישות שלום ואיחולים לעתיד טוב.

נשיקות חמות,

 

י. פיינהולץ

 

אחי היקר והאהוב שמאי.

קיבלנו את מכתבך היקר וברוך השם, קראנו אותו בנחת. באמת, אתה כותב נחמד מאוד ובפרטי פרטים . אני חושב שהכי טוב תיארת את העיר תל-אביב והקהילה היהודית שלה. אם אקבל ד"שים עבורך, אוכל לכתוב לך בשבוע הזה. כתוב לנו אם האקלים משפיע עליך לטובה. אתה בחור חזק בלי עין הרע ואולי תפגוש מישהי. בשבת בערב יצאתי לטייל ופתאום אני שומע : "אדון פיינהולץ". אני מסתכל ורואה את גברת זילברמן שבתה נמצאת בקבוצה שלכם וגברת זילברמן הראתה לי את מכתבה של בתה בו היא מוסרת לך ד"שים. זה גרם לנו לשמחה גדולה. שמאי היקר, כתוב לנו כמה אתם עכשיו בבן-שמן, איך אתם לומדים ואיך אתם עובדים. האם אתם מתעסקים בחקלאות? בקיצור, כתוב לנו על הכל. שמאי, כתוב לנו בפרטי פרטים.

שלום,

אהרון.


8.

 

בני היקר יעקב-משה ואהובתי רחל'ה!

 

אני כותבת לכם ממראזעס. הגעתי לפה אתמול. בעוד כמה ימים אמורות להגיע שיינדעלע, חנושקה ודבורה'צ'לה ואנחנו נהיה פה יחדיו. דודתי אסתר'ל, ברוך השם, מרגישה טוב יותר. ההוא שבשמים שישמור עלינו. כבר שבועיים שלא קיבלנו מכתבים ממך. זה משפיע עלינו בצורה רעה כאשר אתה מאחר לכתוב לנו על חייך. היום ראיתי אצל דודתי את תמונתכם. אתם יושבים בגינה ואתה מחזיק מלפפון בידך. אני בטוחה שהתמונה הזאת הייתה גורמת לשמחה גדולה אצל האחים והאחיות שלך. אתה לא עושה את זה וזאת ההוכחה לקלות הדעת שלך כלפינו. זה משפיע בצורה רעה על המצב הבריאותי וגם הילדים לא מרוצים מההתייחסות הזאת. אסור לעשות דברים כאלה. אנחנו מספיק מוטרדים ונמצאים במצב רוח רע. אתם צריכים לחזק אותנו. בני היקר, אל תגרום לנו לעגמת נפש. אני מבקשת מרחל'ה לכתוב לנו בפרטי פרטים. שתהיו לנו בריאים וחזקים ושנשמע מכם רק בשורות טובות.

אימא שלכם חנטשע


1.

 

בני היקר שמאי!

קיבלנו את מכתבך והוא גרם לנו לשמחה גדולה. במיוחד משמחת אותנו העובדה כי בקרוב תסיים את בית-הספר. הלוואי ויתגשם רצונך להיות איתנו. דודינו דויד מסר לנו מכתב מיעקב. הוא כותב לנו שהיית אצלו מספר ימים. כתוב לנו מה נשמע אצלו, מה המצב שלו. הוא יכול להוסיף כמה שורות למכתב שלך. אנחנו הגענו לדודנו ישראל רידל. אין פה משהו מיוחד. אנחנו בריאים ברוך השם. חיה פיינהולץ נמצאת כעת אצל חיה גוויאזדה. תאמר לה שתכתוב להוריה. גברת זיברברג לא מקבלת מכתבים מביתה. כתוב לנו מהי הסיבה לכך? תאמר לה שתכתוב להוריה. שתהיה לנו בריא ומצפים לבשורות טובות ממך.

 

הוריך.

 

שמאי היקר!

אני מצטרף לברכות של הורייך ומאחל לך כל טוב.

שמואל רידל

 

נ.ב - גם שיינדעלע, ברנארד וחנוסיה מוסרים לך דרישות שלום מקרב ליבם.


2.

 

משפחת לופויץ' היקרה!

קיבלנו את הגלויה שלכם. אנו מודים לכם מאוד על תשומת ליבכם. חברים יקרים! אתם לא יכולים לתאר לעצמכם את גודל שמחתנו כאשר קיבלנו את ידיעותיכם. שתזכו למצוות וברכות מהקדוש ברוך הוא על המעשים הטובים שלכם. איך אתם מרגישים ומה נשמע אצלכם? חברים יקרים! אולי אתם יכולים לשלוח לנו כמה תרופות, ובנינו יעקב ושמאי ישיבו לכם את הוצאותיכם. אנחנו, ברוך השם, בריאים. אנחנו מאחלים לכם כל טוב ושנשמע מכם רק בשורות טובות.

 

(כנראה חסר פה דף אחד.)

 

תהיה בריא. אנחנו מאחלים מקרב לב לקבל ממך רק בשורות טובות. אמך חנה ואביך ישראל.

הכתובת שלי:

רח' אסטנוביץ', 18

שדלץ

י. רידל

 

 

 

 

 מכתבים מהבית - מקור
התחברות לחבריםמונה:


[חזור למעלה]

אם נהנת  מומלץ להכניס למועדפים       WWW.FIENHOLTZ.COM

©כל הזכויות לכל תוכן המצוי באתר זה שייכות בלעדית ליהודה בן נחום אשר ממליץ להוריד ולהפיץ ברבים  תוך שמירת זכויותיו

 

 

לייבסיטי - בניית אתרים